Podsumowanie projektu pn. „Kibic wart Euro 2012” dofinansowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawa

Projekt pn. „Kibic wart Euro 2012” został zrealizowany w okresie od 13.09.2010 do 17.12.2010 r. Dofinansowany był przez Biuro Edukacji m.st. Warszawa na rzecz młodzieży grającej w piłkę nożną, zamieszkałej na terenie stolicy oraz ich rodzin.

Celem zadania publicznego było stworzenie możliwości rozładowania negatywnych emocji młodzieży podczas organizowanych zajęć, warsztatów plastycznych, muzycznych oraz podczas kibicowania na meczach piłki nożnej i siatkowej.

Dzięki udziałowi w programie u uczestników zaobserwowano wyciszenie złych zachowań (m.in. zaczepki, szturchanie podczas kibicowania na meczach). Przyczyniły się do tego spotkania ze sportowcami oraz trenerami, wspólne oglądanie transmisji telewizyjnych z ważnych meczów, a następnie analiza zachowań piłkarzy i kibiców. Kolejną rzeczą, która wpłynęła na pozytywne zachowanie chłopców był udział rodziców, trenerów oraz ich dziewczyn na zorganizowanych zajęciach.

Na samym początku programu został zdiagnozowany problem związany z brakiem zainteresowania ze strony rodziców. Został poniesiony duży wkład pracy fizycznej i psychicznej, aby zmienić ich sposób myślenia i zachęcić do wspólnej zabawy z dzieckiem. Na potrzeby tej akcji przeprowadzono cykl rozmów z rodzicami chłopców pod nazwą „Wstań z fotela i kibicuj wraz ze swoim dzieckiem”. Beneficjenci na zajęciach, przy pomocy osób zaproszonych (trenerów, sportowców), przygotowywali oprawy meczowe. W międzyczasie prowadzono zajęcia wychowawczo – edukacyjne, mające na celu poszerzyć wiedzę na temat zasad obowiązujących w świecie sportu (zasad gry fair play) oraz kulturalnego zachowania. Przed każdym wyjściem na mecz prowadzone były zajęcia muzyczne przygotowujące grupę do danego meczu.

Przez cały okres trwania programu osoby związane z realizacją programu prowadziły z beneficjentami cykl zabaw integrujących. Ważnym aspektem było, aby różnice wynikające z przynależności do różnych klubów sportowych nie wpłynęły negatywnie na grupę podczas wspólnego oglądania meczów (na żywo, czy to w telewizji).

Za uprzejmością Pana Radosława Majdana uczestnicy programu wzięli udział w trzech imprezach meczowych: Polonia – Cracovia, Polonia – Lechia oraz Polonia – Wisła po meczach uczestnicy spotkali się z piłkarzami obydwu drużyn. W ramach wyjść meczowych beneficjenci uczestniczyli także na meczu piłki nożnej (ostatni mecz sezonu) Legia – Arka, na meczach piłki siatkowej Warszawskiej drużyny AZS Politechnika m.in: AZS Politechnika – Skra Bełchatów, na meczu AS Łomianki oraz na meczach piłkarskich II i IV ligi, w których występuje część uczestników programu.

Cykl zajęć zakończono Wigilią w Bursie Szkolnej Nr 4 na której uczestniczyli beneficjenci, członkowie stowarzyszenia i goście zaproszeni.

W celu obejrzenia dokumentacji zdjęciowej zapraszamy do Galerii – „Kibic wart Euro 2012” Biuro Edukacji 2010 – Warszawa