Stowarzyszenie Na Całe Życie zrealizowało turnus edukacyjno-rekreacyjno-sportowy dla 43 dzieci z Gminy Michałowice w terminie 6.08 – 16.08.2020 r. tj. 11 dni pobytu, 10 noclegów według umowy nr 022.53.2020. W tym samym czasie realizowane było zadanie o identycznym programie dla kolejnej grupy 50 uczestników z Warszawy oraz Kalisza.
Obóz odbył się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krynicy Morskiej, Piaski. Ośrodek ten mieści się na samym końcu zielonej Mierzei Wiślanej. Od północy 400 m do wód Morza Bałtyckiego, od południa w pierwszej linii brzegowej Zalewu Wiślanego. Na terenie miejsca zakwaterowania znajdowała się wielofunkcyjna hala sportowa, sala warsztatowa, stołówka oraz pokój z grami (piłkarzyki, cymbergaj). Uczestnicy mieli zapewnione 4 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację); napoje (w postaci soku na stołówce) i wodę butelkowaną w nieograniczonym wymiarze.
Autokar zapewniała firma ZUMA TRAVEL. Wyjazd oraz przyjazd grupy miał miejsce z wyznaczonego miejsca – spod budynku Gminy Michałowice.
W realizacji zadania dla grupy z Michałowic wzięli udział wychowawcy (4 osoby) oraz instruktorzy (3 osoby), ratownik medyczny, ratownik wodny, kierownik wypoczynku. Oprócz ratownika medycznego, kierownik wypoczynku posiadał zakontraktowane konsultacje telefoniczne z lekarzem. Wyjazd został zgłoszony do właściwego kuratora oświaty.
Uczestnicy mieli zapewniony program obozu w następującej postaci:
- zajęcia sportowe:
- zajęcia na jachcie kabinowym,
- deski SUP małe: jedno- i dwu- osobowe oraz dużą 10 osobową deskę (w tym roku jesteśmy jedynym organizaorem wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, który w swojej ofercie dysponował tego rodzaju deską),
- zajęcia z motorówką,
- zajęcia z zabawkami ciągniętymi za sprzętem wodnym.
- zajęcia rekreacyjne:
- siatkówkę plażową, piłkę nożną, badminton, frisbee,
- zabawy linowe i chodzenie po linie,
- gry i zabawy survivalowe w terenie,
- pogadanki historyczne – w związku na pandemię, brak możliwości zorganizowania spotkań z przedstawicielami parku krajobrazowego oraz strażą graniczną – zajęcia zastąpione zostały dodatkowymi zajęciami warsztatowymi.
- zajęcia techniczno-praktyczne:
- warsztaty wytwarzania mydełek, warsztaty z makramy, warsztaty robienia przypinek, warsztaty artystyczne i plastyczne, warsztaty robienia masek gipsowych.
warsztaty kulinarne, robienie popcornu, waty cukrowej.
- warsztaty wytwarzania mydełek, warsztaty z makramy, warsztaty robienia przypinek, warsztaty artystyczne i plastyczne, warsztaty robienia masek gipsowych.
- zajęcia integracyjne:
- pląsy, ogniska, wieczorne animacje podczas ognisk, dyskoteki, seanse filmowe.
pogadanki profilaktyczne.
- pląsy, ogniska, wieczorne animacje podczas ognisk, dyskoteki, seanse filmowe.
Zajęcia były prowadzone w systemie blokowym, ogółem: 10 bloków porannych, 10 popołudniowych oraz 10 wieczornych. Dzieci brały udział w zajęciach rotacyjnie. Podzielni byli na grupy:
- pokojowe,
- wychowawcze,
- wg zainteresowań.
Każdy z uczestników miał możliwość wzięcia udziału w każdej z powyższych aktywności. Jednak niektóre grupy niechętnie brały udział w części zadań programowych, m.in. robienie przypinek. Wychowawcy oraz instruktorzy w takich sytuacjach zastępowali zajęcia innymi lub dzieci czekały na kolejną aktywność (nie musiały brać czynnego udziału w danym bloku zajęciowym lecz musieli przebywać z grupą). Dodatkowo były organizowane wycieczki rowerowe, spacery po plaży, wyjście na zachód słońca, wyjścia do sklepu, kąpiele i zabawy w morzu.
Wszystkie zajęcia, wyjścia były przeprowadzone zgodnie z obecnie obowiązującymi normami bezpieczeństwa oraz wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Każdego dnia, rano oraz wieczorem, dzieciom oraz kadrze była mierzona temperatura. Każdy z uczestników został zaopatrzony przez rodziców w maseczki, przez Gminę Michałowice w kominy, a organizator wyposażony był w dodatkowe maseczki jednorazowe oraz kominy, które były rozdawane według potrzeb uczestników.
Wszelkie konflikty i problemy między uczestnikami kadra wychowawczo – instruktorska rozwiązywała na bieżąco.