Każdy uczestnik, który kocha przyrodę, lasy, piesze i rowerowe wędrówki oraz nowe wyzwania powinien wybrać program MAPĄ i KOMPASEM. Po zajęciach programowych nie zabraknie relaksu na piaszczystych plażach oraz w czystych wodach Bałtyku. Program skierowany do osób ciekawych świata, lubiących podróżować, chcących poznać smak przygody jak również do osób, które uwielbiają aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Projekt został stworzony w celu uatrakcyjnienia form spędzania czasu wolnego. Proponujemy w nim ruch na świeżym powietrzu, możliwość rozwijania zainteresowań sportowych i turystycznych, forsujemy przekonania, że aktywność ruchowa powinna być utożsamiana ze zdrowiem. Uważamy, że dlatego tak ważne jest zaszczepienie w uczestników chęci do aktywnego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej.

Celem tego programu jest wychowanie młodego pokolenia tak, by dążyło do bycia kimś zdrowym, sprawnym, umiejącym organizować swój wolny czas, czerpiącym z tego radość życia i motywację do działania.

Wyprawy piesze i rowerowe to najlepsze formy aktywności. Regularne wyprawy przynoszą wymierne efekty zdrowotne, gdyż zwiększają wydolność organizmu. W krótkim czasie poprawia się ogólna sprawność fizyczna, sylwetka nabiera harmonijnych kształtów – co w przypadku nastolatków ma ogromne znaczenie. Przejażdżka i wędrówki to świetny relaks i skuteczny sposób na rozładowanie napięcia. Może być okazją aby aktywnie spędzić czas z rówieśnikami lub rodziną. Jazda na rowerze, jak z resztą każda forma aktywności fizycznej powoduje, że w organizmie rośnie poziom endorfin, a to sprawia, że poprawia się samopoczucie. Rower to także świetny środek lokomocji, w każdej chwili można się zatrzymać, odpocząć, zachwycić widokiem. Dzięki niemu uczniowie mogą naprawdę poznać uroki swojej „małej ojczyzny”.

Program „MAPĄ i KOMPASEM” to propozycja na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Nastawiony jest na uruchomienie świadomej aktywności ruchowej – uczestnik wie jakie korzyści odniesie jego organizm, jego psychika. Uprawiając turystykę pieszą i rowerową uwewnętrzni sobie te potrzeby
i będzie je realizował w dorosłym życiu.

Program zakłada działalność na dwóch płaszczyznach:

  • zajęcia rowerowe – wycieczki rowerowe
  • zajęcia wyprawowe – wycieczki piesze

Uczestnicy zdobywają określone umiejętności, by potem zastosować je w praktyce. Są to m.in. zajęcia dotyczące przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,  zasad odżywiania się podczas wysiłku fizycznego,  umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, zajęcia survivalowe. Duży nacisk położyliśmy na zdobywanie przez uczestników umiejętności udzielania pierwszej pomocy i dzielenia się tą wiedzą z innymi. Zdecydowana większość Polaków nie ma świadomości, jak ważne jest posiadanie tych umiejętności, że dzięki nim mogą uratować komuś życie.
Wyprawy piesze i rowerowe to zwiedzanie najbliższej okolicy, oglądanie zabytków i ciekawych okazów przyrody, rozmowy z ludźmi.

W trakcie realizacji programu uczestnicy wezmą udział w zawodach: triatlon – zmagania indywidualne i obejmujące jazdę na rowerze, bieg i strzelanie z wiatrówki.

Uczestnicy powinni zabezpieczyć się w niezbędne wyposażenie zabezpieczające zdrowie i życie uczestnika: kask, wygodne adidasy, dres, kurtkę przeciwdeszczową, ewentualnie nakolanniki oraz nałokietniki.