SPEŁNIAMY MARZENIA… SWOJEGO DZIECKA

Najważniejsza jest decyzja! Ważne jest, aby decyzja o wyjeździe dziecka na zorganizowany wypoczynek była podjęta wspólnie, czyli przez RODZICÓW i DZIECKO. Mamy tu na myśli pierwszy pobyt małego dziecka bez rodziców czy opiekunów. Jeśli dziecko będzie uczestniczyło razem z rodzicami w wyborze formy wypoczynku, nie poczuje się do niczego zmuszane i tym chętniej zdecyduje się na przebywanie tylko z rówieśnikami. Córka lub syn mogą mieć mnóstwo pytań, więc dobrze byłoby, gdyby rodzice dokładnie wyjaśnili różnice między kolonią a np. obozem sportowym. To będzie prawdopodobnie pierwsze w życiu dziecka dokonanie świadomego wyboru. Może interesuje się historią, może przyrodą, a może jazdą konną Pamiętajmy! Niech rodzice starają się spełniać przede wszystkim marzenia swojej pociechy, a nie własne… Wybierając kolonię czy obóz, trzeba wziąć także pod uwagę swoje możliwości finansowe, odległość miejsca wypoczynku od domu, zdrowie dziecka, a przede wszystkim wiarygodność organizatora. W sprawdzeniu tej wiarygodności pomoże rodzicom i opiekunom publiczna baza danych o wypoczynku, uruchomiona w 2010 roku na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej

http://wypoczynek.men.gov.pl

Tutaj każdy rodzic może się przekonać, czy dany turnus został zgłoszony do kuratorium oświaty. Na stronie internetowej na bieżąco są publikowane informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie. lokalizacj i wypoczynku. Umożliwia to także zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom w sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych.

Materiał źródłowy: Edyta Kostrzewa, Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku [dostęp: czerwiec 2015] <https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2015/06/poradnik-bezpiecznego-wypoczynku.pdf>.