Realizatorem zadania jest Stowarzyszenie Na Całe Życie. Zleceniodawcą jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zadanie publiczne z obszaru wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Termin realizacji projektu w okresie od 23.06.2020 r. do 30.11.2022 r.
Zadania publiczne zostały opracowane w oparciu o „Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej w Województwie Mazowieckim na lata 2015–2020”.
Podmiotami uprawnionymi do składania ofert są organizacje pozarządowe prowadzące działalność w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, reintegracji rodzin, ochrony macierzyństwa, wielodzietności oraz dzieci zagrożonych sieroctwem, a także wspierania rodzin z problemami bezradności w sprawach opiekuńczo–wychowawczych, ze zdiagnozowanym już kryzysem w rodzinie i w zakresie wspierania rodzin objętych wszystkimi formami rodzinnej pieczy zastępczej.
W szczególności organizacje współpracujące z: powiatowymi centrami pomocy rodzinie, ośrodkami pomocy społecznej, asystentami rodziny, szkołami, świetlicami
socjoterapeutycznymi, psychologami, pedagogami w zakresie pomocy rodzinom z dziećmi poprzez świadczenie usług specjalistycznych i poradnictwa rodzinnego, mającego na celu wzmocnienie samodzielności rodzin z dziećmi.
Działania mogą być realizowane w partnerstwie z jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej np.: współpraca poza finansowa przy rekrutacji rodzin z dziećmi, które objęte są wsparciem tych jednostek.
Projekt kierowany jest do 40 rodzin z terenu województwa mazowieckiego. Celem zadania jest wzmocnienie samodzielności w realizacji ich funkcji opiekuńczo-wychowawczych, ochrona dziecka w sytuacjach kryzysowych wynikających z niemożności wypełniania ról rodzicielskich dostosowanych do potrzeb konkretnych środowisk, rodzin z dziećmi, kobiet w ciąży, młodych rodziców i rodzin, z których dzieci czasowo przebywają w pieczy zastępczej.
Wymogiem zrealizowania projektu jest nawiązanie współpracy z łącznie 5 instytucjami – tj. Ośrodkami Pomocy Społecznej, Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie, Placówkami wsparcia dziennego, szkołami z terenu województwa mazowieckiego w okresie 3 lat realizacji projektu 2020 – 2022.
Zadaniem ww. organizacji będzie rekrutacja uczestników do programu. Uczestnikami projektu będą osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, osoby doświadczające przemocy w rodzinie lub u których wskazana jest ochrona macierzyństwa lub wielodzietności oraz osoby doświadczające bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych.
Założeniem zadania publicznego jest wsparcie rodzin biologicznych i zastępczych w zwiększeniu kompetencji społecznych i wychowawczych. Dzięki warsztatom i indywidualnemu wsparciu dorośli uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w kompetencje, które wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie ich rodzin. Dzięki indywidualnemu wsparciu będą potrafili radzić sobie z trudnymi sytuacjami w których się znajdują (ubóstwo, uzależnienia, przemoc, bezradność lub z którymi się stykają na co dzień). Dzieci w projekcie otrzymają wsparcie mające na celu podniesienie ich kompetencji społecznych, rozwojowych i edukacyjnych.
Ww. założenia będą osiągnięte przez uczestników (każdą grupę) dzięki realizacji zadań:
- Konsultacje indywidualne w formie coachingu rodzinnego,
- Konsultacje indywidualne psychologiczne,
- Konsultacje indywidualne pedagogiczne,
- Warsztaty umiejętności wychowawczych (z uwzględnieniem wieku dzieci będą to „Warsztaty bez klapsa” lub „Program Wzmacniania Rodziny”),
- Zajęcia kulturalno – edukacyjne z elementami sportu
- Wyjazd terapeutyczny.
Zapisy: zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmujemy drogą elektroniczną na adres e-mail: rezerwacje@nacalezycie.org
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: +48 790 554 430